В края на 2017 г. Niantic и Warner Bros. Interactive потвърдиха витаещите слухове за партньорство между двете студиа по предстояща мобилна игра с добавена реалност във вселената на Хари Потър. Което, разбира се, накара фенове по цял свят да настръхнат в очакване и да разлистят щуро любими страници, изричайки като мантра "Глупак! Медуза! Дреболия! Щипване! Благодаря!"
Niantic са известни с работата си над мобилния хит Pokémon GO, и предхождащата го с 4 години игра по оригинална идея, Ingress.
Множество фенове изпитват значителен скептицизъм към обявлението - и с право! В деня на излизането си, Pokémon GO бе изключително интересна и иновативна, но крайно счупена и празна откъм функционалности и геймплей игра. Днес, 3 години по-късно, Pokémon GO е в чудесно състояние и продължава да се развива с приказна стабилност, но първоначалните проблеми отказаха голямо парче от фенбазата.
Преди няколко дни обаче получихме пръв поглед над това, което ни очаква по-късно тази година (тъй като нямаме конкретна дата, единствено обещанието играта да излезе през 2019 г.), и малко хора биха могли да останат разочаровани.
Действието се развива в днешно време. Играчът е нов агент в отряда по защита на Указа за секретност, установен от Международната конфедерация на магьосниците и Министерството на магията. Мистериозно явление, наречено The Calamity ("Бедствието"), кара артефакти, магически създания, че и дори спомени да навлязат в мъгълския свят, застрашавайки укритието на магьосниците - наша цел да открием какво се случва и защо.
В началото на играта имаме възможността да изберем между три различни професии (или класове): Аврор, Магизоолог или Професор.
Аврорите се справят по-лесно срещу смъртожадни, докато магизоолозите умеят да укротяват различните фантастични създания и зверове, пръснати из играта. Професорите пък умеят да боравят с магия много по-добре от представителите на другите две професии.
Бидейки игра с добавена реалност, Harry Potter: Wizards Unite ще се възползва от GPS-a ни, за да разбере къде точно се намираме по света. Играта най-вероятно ще се възползва от базата данни на Ingress и Pokémon GO, та можем да очакваме локациите с интересни активности да отговарят до известна степен на тези в предните две игри.
Някои от тези активности са наречени Foundables ("Открития"?) и включват неща като битки срещу смъртожадни и диментори, а при други откриваме летекоди (portkeys), които ни пренасят в интересни помещения и локации (като магазина за пръчки на Оливандър или кабинета на професор Дъмбълдор). Щом откритието, на което сме се натъкнали, е в безопасност, агентът трябва да го изпрати обратно на Министерството на магията, попълвайки артефакта в журнала, наподобяващ нещо като Pokédex.
Други локации по картата пък представляват Inns ("Таверни"), където, подобно на PokéStop, играчите могат да си набавят храна и напитки, с които да възобновят точките си енергия за правене на заклинания. Човек чува "точки енергия" и веднага може да избухне на тема модела Free-2-Play, но тези, които са имали честта да участват в затворената бета на Harry Potter: Wizards Unite, твърдят, че играта спокойно може да се играе по цял ден без да бъде похарчен нито един лев.
Из света ще бъдат разпръснати билки и други полезни за забъркване на отвари съставки, а самите отвари ще са полезни на различни места из магическия свят.
Тук ще вметна интересен факт - играта силно се влияе от това къде се намирате, колко е часът, какви са метеорологичните условия и каква е настоящата фаза на луната. Точно така!
Ако искате да си намерите върколак, то ще трябва да се разходите навън през нощта по пълнолуние.
По картата тук-таме ще се намират и Fortresses ("Крепости"); мултиплейър арени с предизвикателства, където играчите ще трябва да се сработят, за да постигнат успех. Желателно е членовете в групата да са с разнородни професии: силните в един аспект на играта са слаби в други, затова е важно да има баланс.